Prof. Çiğdem Kağıtçıbaşı ‘İnsan Gelişimi Araştırma Ödülü’ Sahiplerini Buldu!İnsan gelişimi esenliğini desteklemek amacıyla verilen Prof. Çiğdem Kağıtçıbaşı ‘İnsan Gelişimi Araştırma Ödülü’ Koç-Pera’da düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu. Ödül, İstanbul Üniversitesi’nden Dr. Şebnem Özdemir ve Sivas, Cumhuriyet Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Miraç Burak Gönültaş’a verildi.

Koç Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Sürdürülebilir Kalkınma UNESCO Kürsüsü nezdinde Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı tarafından oluşturulan ‘İnsan Gelişimi Araştırma Ödülü’ ilk sahiplerini buldu. Türkiye’de insan esenliğini desteklemeye yönelik uygulamalı ya da uygulamalara ışık tutabilecek bilimsel araştırma projelerini teşvik etmeyi amaçlayan bu ödül, İstanbul Üniversitesi’nden Dr. Şebnem Özdemir ve Sivas, Cumhuriyet Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Miraç Burak Gönültaş’a verildi.

Dr. Şebnem Özdemir “ANKA (Analitik Nedensel Karar Ağacı)” isimli çalışmayla, Yrd. Doç. Miraç Burak Gönültaş ise “Cinsel İstismar Amaçlı Çocuk Kaçırma Vakalarında Yaklaşım ve Suç Soruşturmasının Etkinleştirilmesi” başlıklı projeyle ödüle layık görüldü. Ödüller, 26 Aralık Pazartesi günü Koç-Pera’da düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Doktora öğrencilerine ve doktora derecesine sahip araştırmacılara verilen Prof. Çiğdem Kağıtçıbaşı ‘İnsan Gelişimi Araştırma Ödülü’ başvuruları UNESCO Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı, Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynep Aycan ve Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatoş Erkman’dan oluşan jüri tarafından değerlendirildi. Değerlendirme sonucunda; özgünlük, araştırma konusunun önemi ve araştırma yöntemlerine ilişkin açıklık ölçütlerine göre ödülün üst düzey yetkinlik gösteren iki aday arasında paylaştırılmasına karar vermiştir.